LA SUETA CU VIO/TO CHATTING WITH VIO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
ColorClock
TATAL NOSTRU
DOAMNE AJUTA!
CALENDAR ORTODOX
CURRENT MOON
CARTEA ZILEI

HOROSCOP ZILNIC
DICTIONAR DE VISE
BANCUL ZILEI
MUZIC PLAYLIST AT MIX.POD


MusicPlaylist
at

Ultimele subiecte
» Remedii pentru pielea cu arsuri solare
ISTAMBUL EmptyMier Iul 11, 2012 1:20 pm Scris de adina frentiu

» Parfumuri
ISTAMBUL EmptyLun Iul 09, 2012 7:48 pm Scris de Cosmina

» ODRASLE DE VEDETE,PICATE LA BAC
ISTAMBUL EmptyLun Iul 09, 2012 7:43 pm Scris de Cosmina

» Ce se intampla in corp cand bem apa?
ISTAMBUL EmptyJoi Iul 05, 2012 11:43 pm Scris de Dexter

» 2012
ISTAMBUL EmptyJoi Iul 05, 2012 11:40 pm Scris de Dexter

» HOROSCOP SAPTAMANAL URANIA
ISTAMBUL EmptyLun Iul 02, 2012 11:31 pm Scris de Vio

» ASTROMESAJE
ISTAMBUL EmptyLun Iul 02, 2012 11:22 pm Scris de Vio

» ASTRELE IN IULIE 2012
ISTAMBUL EmptyLun Iul 02, 2012 11:19 pm Scris de Vio

» Cate iubiri mari ai in viata
ISTAMBUL EmptyLun Iul 02, 2012 3:58 pm Scris de astroline

» Comorile ascunse din visele noastre
ISTAMBUL EmptyLun Iul 02, 2012 3:47 pm Scris de astroline

» Briefing astrologic
ISTAMBUL EmptyLun Iul 02, 2012 3:43 pm Scris de astroline

» LUNA PLINA IN CAPRICORN SI ZOIILE
ISTAMBUL EmptyDum Iul 01, 2012 7:45 pm Scris de Vio

» Taramul nemuritor:HUNZA
ISTAMBUL EmptyDum Iul 01, 2012 6:58 pm Scris de monna123

» Ce mananci/bei acum?
ISTAMBUL EmptyDum Iul 01, 2012 6:48 pm Scris de Cosmina

» Sunt sexy barbatii cu chelie?
ISTAMBUL EmptySam Iun 30, 2012 6:15 pm Scris de Kora

» Gradina mea in iunie,prima luna de vara
ISTAMBUL EmptyVin Iun 29, 2012 11:51 pm Scris de STOIANOV

» Mistere
ISTAMBUL EmptyVin Iun 29, 2012 11:36 pm Scris de STOIANOV

» Particulele care te tin in viata chiar daca nu respiri.
ISTAMBUL EmptyVin Iun 29, 2012 2:01 pm Scris de Dexter

» SCHIMBAREA LA FATA A LUMII-PLANETELE GRELE IN ACTIUNE!
ISTAMBUL EmptyMier Iun 27, 2012 2:29 pm Scris de Vio

» LUNA PLINA IN CAPRICORN -3 IUL.2012 ORA 21.51 ORA ROMANIEI-:O LUMINA IN NOAPTEA INTUNECATA A SUFLETULUI NOSTRU"
ISTAMBUL EmptyMier Iun 27, 2012 2:21 pm Scris de Vio

» VENUS IN MERS DIRECT-27 IUN.2012 ORA18.07 ORA ROMANIEI
ISTAMBUL EmptyMier Iun 27, 2012 2:18 pm Scris de Vio

» Sanzienele-sarbatoarea soarelui si a dragostei
ISTAMBUL EmptyDum Iun 24, 2012 11:33 pm Scris de JENI2

» despre...cum sa devii mai tanara!
ISTAMBUL EmptyDum Iun 24, 2012 7:31 pm Scris de Larisa

» ptr.un plus de racoare in casa ta..
ISTAMBUL EmptyDum Iun 24, 2012 7:25 pm Scris de Larisa

» INFORMATIE VITALA!!!!!
ISTAMBUL EmptyVin Iun 22, 2012 7:29 pm Scris de Dexter

LA SUETA CU VIO
UTILE
TOP-SITEURI - Cele mai vizitate siteuri astazi LA SUETA CU VIO Top66 Statistici TOP-RO - Top siteuri din Romania ClickLink.ro director web Page Ranking Tool LinkPro - Director Web
Website counter
TV ONLINE

ISTAMBUL

In jos

ISTAMBUL Empty ISTAMBUL

Mesaj Scris de adina frentiu Sam Sept 24, 2011 6:22 pm

Un oras pe doua continente. Acesta este Istanbulul, locul unde Europa si Asia isi dau intalnire si unde te poti relaxa timp de un weekend, o saptamana sau mai mult.


Taiat in doua de apele Bosforului si construit pe sapte coline precum Roma, Istanbulul de azi, botezat Bizant de greci si, ulterior, Constantinopol de romani, seduce turistii cu muzeele si monumentele sale, la care se adauga cartierele pitoresti, restaurantele, magazinele si locurile de plimbare. Oras al trecutului, Istanbulul reuseste sa fie si un oras al prezentului, dar mai ales al viitorului. Astfel ca anual, celor aproximativ 13 milioane de locuitori ai sai li se alatura numerosi turisti atrasi de minunile lui.

ISTAMBUL Istanbul5
Moscheea Albastra
SIMBOLURILE ORASULUI:
• Viziteaza cartierul Sultanahmet pentru a putea admira Sfanta Sofia, Moscheea Albastra si Palatul Topkapi, fosta resedinta a sultanilor. Reconstruita in secolul al VI-lea si restaurata in mai multe randuri, dupa cutremurele care au lovit orasul, Sfanta Sofia a fost la inceput bazilica, pentru a fi transformata in secolul al XV-lea in moschee. Din 1935 este muzeu si trebuie sa o vezi pentru a-i admira peretii cu mozaic care au facut-o celebra in intreaga lume.

ISTAMBUL Istanbul1
Palatul Topkapi
• Daca ti s-a spus ca ai talent de negociator, acum este momentul sa dovedesti ca asa stau lucrurile. Intins pe mai multe stradute, marele Bazar, colorat, vibrant si extrem de animat, te asteapta sa-i descoperi secretele. De la pielarie si obiecte de artizanat, la bijuterii si condimente, orice este de vanzare aici.

ISTAMBUL Istanbul2
O multime pestrita se revarsa pe strazile orasului.
ISTAMBUL Istanbul4
Condimentele sunt de baza in bucataria turceasca.
• Palatul luxos Dolmabahçe cu ale sale 285 de camere si 46 de saloane, fosta resedinta a ultimului sultan si apoi a lui Atatürk se afla, de asemenea, in topul locurilor pe care merita sa le vezi o data ajuns in Istanbul.
ISTAMBUL Istanbul3• Planifica-ti in asa fel timpul incat sa ai parte si de o plimbare pe Bosfor cu unul dintre feriboturile speciale. Privelistea oferita de palatele care se insira pe tarm este unica.
• Cartierul Beyoglu isi datoreaza faima restaurantelor, boutique-urilor, teatrelor si cinematografelor sale si se afla pe lista oricarui turist care viziteaza Istanbulul.

GASTRONOMIE
Considerata una dintre primele trei bucatarii ale lumii, bucataria turceasca este renumita pentru preparatele sale pe baza de legume, peste si carne din care uleiul de masline este nelipsit, dar si pentru dulciuri precum baclavaua. Indiferent de ce alegi, nu pleca inainte de a comanda o cafea la ibiric, cum numai turcii stiu sa o faca.


ISTAMBUL Majda







MAJDA ABOULUMOSHA (Iubire si onoare, Acasa TV)

„Experinta a fost una placuta. Cred ca m-am adaptat relativ repede pentru ca aveam o varsta frageda cand am plecat in Turcia: 3 ani. Obiceiurile si traditiile sunt altele si in tot timpul petrecut acolo am invatat o parte din ele. Mi-a fost usor sa invat limba turca pentru ca am fost la gradinita acolo... |mi placea foarte mult acel mediu, imi placeau oamenii, ajunsesem sa vorbesc ca ei, ma refer la accent, stiam diverse jocuri, glume in turca, intelegeam muzica lor si adoram sa dansez cum dansau ei.”
adina frentiu
adina frentiu
MODERATOR
MODERATOR

Mesaje : 333
Data de inscriere : 19/04/2011
Localizare : Sibiu

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum