LA SUETA CU VIO/TO CHATTING WITH VIO
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
ColorClock
TATAL NOSTRU
DOAMNE AJUTA!
CALENDAR ORTODOX
CURRENT MOON
CARTEA ZILEI

HOROSCOP ZILNIC
DICTIONAR DE VISE
BANCUL ZILEI
MUZIC PLAYLIST AT MIX.POD


MusicPlaylist
at

Ultimele subiecte
» Remedii pentru pielea cu arsuri solare
Povesti de SuFLEt EmptyMier Iul 11, 2012 1:20 pm Scris de adina frentiu

» Parfumuri
Povesti de SuFLEt EmptyLun Iul 09, 2012 7:48 pm Scris de Cosmina

» ODRASLE DE VEDETE,PICATE LA BAC
Povesti de SuFLEt EmptyLun Iul 09, 2012 7:43 pm Scris de Cosmina

» Ce se intampla in corp cand bem apa?
Povesti de SuFLEt EmptyJoi Iul 05, 2012 11:43 pm Scris de Dexter

» 2012
Povesti de SuFLEt EmptyJoi Iul 05, 2012 11:40 pm Scris de Dexter

» HOROSCOP SAPTAMANAL URANIA
Povesti de SuFLEt EmptyLun Iul 02, 2012 11:31 pm Scris de Vio

» ASTROMESAJE
Povesti de SuFLEt EmptyLun Iul 02, 2012 11:22 pm Scris de Vio

» ASTRELE IN IULIE 2012
Povesti de SuFLEt EmptyLun Iul 02, 2012 11:19 pm Scris de Vio

» Cate iubiri mari ai in viata
Povesti de SuFLEt EmptyLun Iul 02, 2012 3:58 pm Scris de astroline

» Comorile ascunse din visele noastre
Povesti de SuFLEt EmptyLun Iul 02, 2012 3:47 pm Scris de astroline

» Briefing astrologic
Povesti de SuFLEt EmptyLun Iul 02, 2012 3:43 pm Scris de astroline

» LUNA PLINA IN CAPRICORN SI ZOIILE
Povesti de SuFLEt EmptyDum Iul 01, 2012 7:45 pm Scris de Vio

» Taramul nemuritor:HUNZA
Povesti de SuFLEt EmptyDum Iul 01, 2012 6:58 pm Scris de monna123

» Ce mananci/bei acum?
Povesti de SuFLEt EmptyDum Iul 01, 2012 6:48 pm Scris de Cosmina

» Sunt sexy barbatii cu chelie?
Povesti de SuFLEt EmptySam Iun 30, 2012 6:15 pm Scris de Kora

» Gradina mea in iunie,prima luna de vara
Povesti de SuFLEt EmptyVin Iun 29, 2012 11:51 pm Scris de STOIANOV

» Mistere
Povesti de SuFLEt EmptyVin Iun 29, 2012 11:36 pm Scris de STOIANOV

» Particulele care te tin in viata chiar daca nu respiri.
Povesti de SuFLEt EmptyVin Iun 29, 2012 2:01 pm Scris de Dexter

» SCHIMBAREA LA FATA A LUMII-PLANETELE GRELE IN ACTIUNE!
Povesti de SuFLEt EmptyMier Iun 27, 2012 2:29 pm Scris de Vio

» LUNA PLINA IN CAPRICORN -3 IUL.2012 ORA 21.51 ORA ROMANIEI-:O LUMINA IN NOAPTEA INTUNECATA A SUFLETULUI NOSTRU"
Povesti de SuFLEt EmptyMier Iun 27, 2012 2:21 pm Scris de Vio

» VENUS IN MERS DIRECT-27 IUN.2012 ORA18.07 ORA ROMANIEI
Povesti de SuFLEt EmptyMier Iun 27, 2012 2:18 pm Scris de Vio

» Sanzienele-sarbatoarea soarelui si a dragostei
Povesti de SuFLEt EmptyDum Iun 24, 2012 11:33 pm Scris de JENI2

» despre...cum sa devii mai tanara!
Povesti de SuFLEt EmptyDum Iun 24, 2012 7:31 pm Scris de Larisa

» ptr.un plus de racoare in casa ta..
Povesti de SuFLEt EmptyDum Iun 24, 2012 7:25 pm Scris de Larisa

» INFORMATIE VITALA!!!!!
Povesti de SuFLEt EmptyVin Iun 22, 2012 7:29 pm Scris de Dexter

LA SUETA CU VIO
UTILE
TOP-SITEURI - Cele mai vizitate siteuri astazi LA SUETA CU VIO Top66 Statistici TOP-RO - Top siteuri din Romania ClickLink.ro director web Page Ranking Tool LinkPro - Director Web
Website counter
TV ONLINE

Povesti de SuFLEt

3 participanți

In jos

Povesti de SuFLEt Empty Povesti de SuFLEt

Mesaj Scris de STOIANOV Dum Oct 23, 2011 7:20 pm

Povesti de SuFLEt 599322233 ALEGE SUFLETUL


Inainte de a pleca pe front, un soldat american s-a dus la biblioteca si a cerut o carte. O carte de poezii…Volumul de poezii a avut un impact foarte mare asupra sa, dar ce l-a impresionat mai mult decat cartea erau comentariile pe care cineva le scrisese pe marginile paginilor. Cartea fusese donata bibliotecii chiar de catre persoana care scrisese comentariile iar numele si adresa acesteia erau scrise pe carte.


Plecat pe front, a decis sa-i scrie acestei doamne. I-a spus cat de mult l-a impresionat cartea si ce impact au avut comentariile pe care ea le scrisese pe marginile cartii. Raspunsul a venit aproape imediat. Asa au inceput sa corespondeze si, cu cat isi scriau, relatia lor devenea din ce in ce mai puternica.


Intr-una din scrisori, el i-a scris si a rugat-o sa-i trimita o fotografie, replica doamnei fiind ca daca se simte apropiat de ea si daca dragostea lui este adevarata, nu va conta cum arata. Asa ca nu i-a trimis nicio fotografie. Cand s-a terminat razboiul si el s-a intors in SUA, si-au dat intalnire in New York , in Grand Central Station. Ca sa se recunoasca, ea l-a rugat sa tina cartea in mana, iar ea va avea un trandafir.


In acea zi, intr-un loc imens, un soldat venit de pe front, cu o carte in mana cauta o femeie cu un trandafir in mana. Cate asteptari…! Cate emotii! Era pe punctul de a-si gasi sufletul pereche, femeia pe care o iubea dar pe care nu o vazuse niciodata!


Asteptand, a vazut o fata superba, imbracata intr-o rochie verde, care-l privea atent. S-a indreptat catre el si… era minunata. Era dincolo de orice imaginatie… Uitandu-se la ea a observat ca nu avea niciun trandafir. In acelasi timp o doamna in varsta se apropia de el. Cu un trandafir in mana… Va puteti imagina? Tanara superba si doamna care nu arata foarte bine, dar cu un trandafir in mana. Si nu era frumoasa, chiar destul de urata si imbatranita.


Voi ce ati fi ales? Persoanei cu trandafirul ii stia sufletul de care se indragostise. Asa ca s-a indreptat spre doamna cu trandafirul, in timp ce tanara frumoasa s-a oprit la cativa pasi de el, l-a privit si l-a intrebat: “- Vii cu mine soldat?” Inima lui era sfasiata. Decizii. Alegeri. S-a gandit un minut. In timp ce tanara se indeparta de el, lucrurile corecte l-au determinat sa aleaga: si-a continut drumul catre persoana in varsta care tinea trandafirul in mana, s-a apropiat de ea si i-a zis: “ Buna ziua”, si a invitat-o la cina.


Aceasta privindu-l cu blandete ii spune:“ Fiule, nu stiu ce se intampla aici, dar tanara imbracata in verde care tocmai a trecut pe langa tine, m-a rugat sa tin in mana acest trandafir si mi-a spus ca, daca vei veni la mine, sa-ti spun ca te asteapta la restaurant.” Povesti de SuFLEt 599322233
STOIANOV
STOIANOV
MODERATOR
MODERATOR

Mesaje : 118
Data de inscriere : 08/06/2011
Varsta : 49

Sus In jos

Povesti de SuFLEt Empty Re: Povesti de SuFLEt

Mesaj Scris de CATY Joi Oct 27, 2011 3:18 am

Super frumoasa povestea.
A fost o verificare din partea fetei,in opinia mea.A vrut sa-l testeze cu adevarat pe soldat.
Ar fi ideal sa intalnesti in aceasta viata o persoana cu suflet, in primul rand.Daca ar mai fi si frumoasa,ar fi un,,plus''.
Eu cred ca as alege sufletul.Este cel care ramane peste ani, comparativ cu frumusetea fizica care este trecatoare.
CATY
CATY
SUPER VIP
SUPER VIP

Mesaje : 1016
Data de inscriere : 14/04/2011
Varsta : 43
Localizare : LA SUETA CU VIO!

Sus In jos

Povesti de SuFLEt Empty Ruj ROSU pentru zile NEGRE

Mesaj Scris de Karina Lun Oct 31, 2011 7:14 pm

Roxana are 33 ani si o poveste impresionanta. Dupa doi ani de lupta cu o tumoare la creier, izbuteste sa invinga si sa isi pastreze optimismul si zambetul cuceritor.


Povesti de SuFLEt 12-09-2009-m
Sunt momente in viata, cand ni se pare ca am pierdut totul. Sunt de momente in care, coplesiti de o durere in egala masura viscerala si sufleteasca, simtim ca soarele nu mai rasare pentru noi. Suferinta noastra sufleteasca este atat de mare, incat incet-incet ne macina si trupul.

In septembrie 2009 am aflat cu stupoare intr-o zi frumoasa cu soare ca am o tumoare pe creier. Sunt femeie. Prin definitie cea mai predispusa fiinta din univers de a se imbolnavi de depresie. La mine nu s-a intamplat asa. Nu sunt slaba de inger si dependenta de optimismul altora, ci sunt numai un zambet de obicei.

Mi-am pus intrebarea: De ce tocmai mie??? Mi-am zis: asta e. Am luat-o ca atare. Nu am plans, nu m-am deprimat si nici nu ii suportam pe cei din jurul meu sa imi arate compatimire. Dar bineinteles ca asa s-a intamplat. Nu suportam. Nici acum nu suport sa mi se arate compatimire sau mila sau ceva asemanator.

Conform „Buletinului de examen histopatologic” emis de Spitatul Bagdazar am fost diagnosticata cu astrocitom difuz infiltrativ de tip fibrilar – localizare T cerebral fronto-parietala stang. Cu alte cuvinte, tumoare pe creier. Neoperabila fara foarte foarte mari riscuri.

Intre 28.10.2009 si 09.12.2009 la Institutul Oncologic Bucuresti am efectuat radioterapie 30 de sedinte. Cu o toleranta foarte buna la toate tratamentele, pastilele si tot ce am mai bagat in mine. Atata doar ca, de la 57 kg am ajuns in 5 luni la 128 kg. Acum, dupa aproape 1 an si jumatate, am reusit sa slabesc fara dieta, doar prin putin sport, 63 kg. Intre timp m-am lasat si de sport. Din pacate.

Intr-o seara ma uitam la televizor pe canalul Diva Universal la un film tradus de ei „Ruj rosu pentru zile negre”. Trebuie sa il vezi! Eroina filmului, o femeie frumoasa, tenace, cu o cariera de succes, casatorita cu un medic, descopera ca are cancer de san. La 28 de ani. Gillian isi descopera in dus doi noduli la sanul drept. Ia decizia de a face masectomie, chimioterapie si tot ce urmeaza, cand ai cancer.

Lumea ei este intoarsa cu fundul in sus, tot ceea ce parea important cu o zi inainte a devenit irelevant si singura intrebare care ii amortea mintea era daca va supravietui.

A trecut prin situatii limita, dar cel mai important lucru pentru ea este, ca in situatii importante sa poarte ruj rosu care ii dadea curaj. S-a dat pe buze inainte de operatie in sala de operatie unde i se face mastectomie, in timpul chimioterapiei, dupa ce si-a reconstruit sanul extirpat, cand isi tatueaza pe san o inima si doua aripi de ingeri, in fata camerelor de fotografiat pentru o revista cand accepta sa pozeze cu sanii goi pentru a atrage atentia asupra pericolului cancerului de san si cel mai important in sala de nasteri, 2 ani mai tarziu.
Povesti de SuFLEt 02-10-2010cut


La fel ca si mine. Cand am descoperit tumoarea eram data cu ruj rosu. Cat am stat in spital in operatie - biopsie, dupa biopsie, radioterapie etc... am fost data cu ruj rosu. Prima intrebare pe care am pus-o cind m-am trezit din anestezie a fost : „Mai am ruj ?". Nu m-a interesat daca sunt bine, pot sa ma mai misc sau nu, cum a decurs. NU. Pe mine ma preocupa daca mai am ruj pe buze.

La Spitalul Bagdazar Profesorul Alexandru Vlad Ciurea, Dr. Felix Brehar, restul echipei de medici si asistente (carora le multumesc din inima) nu ma cunosc dupa nume. Toti ma stiu de „Fata cu ruj rosu" sau „Zapacita“. Doar Madalina, domnisoara blonda si frumoasa cu ochi albastri, asistenta Profesorului Ciurea stie. Ca, de… suntem prietene pe Facebook.

Mi-am facut operatia - biopsia joi. Ar fi trebuit sa stau in spital cel putin o saptamana. M-am rugat de Dl. Profesor si de Dr. Brehar sa ma lase sa plec acasa in weekend cu promisiunea ca voi sta cumintica. Si la cea mai mica ameteala sau durere de cap, ma voi intoarce.

Aiurea. Urma un weekend minunat programat dinainte, iar weekend-ului o saptamana excelenta. Nu puteam sa ratez distractia cu prietenii. Sambata noapte eram in club, rectific, cluburi… Am stat pana la 6 - 7 dimineata. Asa, operata, pansata, cheala si cu ruj rosu. Si m-am distrat de minune.

Povesti de SuFLEt 24-04-2010-ncut
Luni, m-am intors la spital la control. Dl. Profesor si Dl. Doctor Brehar m-au intrebat cum m-am simtit in weekend. Cand le-am spus ca am fost in cluburi sambata noapte, mi-au zis ca nu sunt sanatoasa. Era clar. Exista o explicatie. Am o problema la cap. Oricum sunt un pacient atipic. M-au externat luni, cu toate ca ar fi trebuit sa mai stau internata inca o saptamana.

Acum, dupa aproape 2 ani, cu minus 63 kg si rujul rosu pe buze m-am reintors la serviciu. As putea spune ca simt o oarecare frustrare asupra corpului meu. Pentru ca nu reusesc sa ajung cum eram. Dar… E cineva care ma face sa zambesc… Dupa cum ar zice cineva „Pana la molarul 4 “.

Sunt pe drumul cel bun. Neasteptat de bun. Multumesc doctorilor, familiei, colegilor si prietenilor mei pentru tot sprijinul pe care mi l-au acordat. Si sunt convinsa ca asa va fi si de acum inainte.

Te rog din suflet, nu conteaza daca esti barbat sau femeie, sa te gandesti bine la tine si la binele tau cand te intalnesti in metrou, in autobuz, in trafic, la birou, acasa cu cate o frumusete de depresie. Daca e temporara, consider-o ca pe un rau necesar. Vei vedea fericirea in lucruri mai marunte decat ti le imaginezi tu. Daca este prelungita, evit-o cum stii tu mai bine! E un rau care face mult rau. Am invatat ca indiferent cat de mult suferi lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta!

Morala: fii atent/a la corpul tau, fii in permanent contact cu tine insati. Si, nu uita, ai mereu langa tine pe cineva care te iubeste! Chiar daca nu ti-o arata sau nu ti-o spune. Trebuie sa vezi printre gesturi, sa citesti printre randuri, sa te uiti in ochi. Eu sunt foarte norocoasa, am chiar mai multi!

Incearca sa iti transformi gandurile negative in unele pozitive, constructiuve. Fa ceva! PROMITE:

Promit…
•Sa fiu atat de puternic(a) incat nimic sa nu imi tulbure linistea sufleteasca.
•Sa vorbesc despre sanatate, fericire si prosperitate fiecarei persoane pe care o intalnesc.
•Sa imi fac toti prietenii sa simta ca exista ceva valoros in fiecare dintre ei.
•Sa vad partea buna a lucrurilor si sa-mi transform optimismul in realitate.
•Sa ma gandesc doar la ce e mai bun, sa muncesc pentru ce e mai bun si sa ma astept doar la ce e mai bun.
•Sa fiu la fel de entuziast(a) pentru succesul altora precum sunt pentru succesul meu.
•Sa uit greselile trecutului si sa ma concentrez asupra realizarilor marete din viitor.
•Sa fiu vesel(a) tot timpul si sa ofer un zambet fiecarei fiinte pe care o intalnesc.
•Sa dedic atat de mult timp dezvoltarii proprii incat sa nu am timp sa-i critic pe altii.
•Sa fiu prea mare ca sa ma ingrijorez, prea nobil(a) ca sa ma infurii, prea puternic(a) ca sa ma tem si prea fericit(a) pentru a tolera existenta necazurilor.
•Sa gandesc bine despre mine si sa spun asta lumii intregi, nu in cuvinte mari, ci in fapte marete.
•Sa traiesc cu credinta ca intreaga lume este de partea mea, atata vreme cat sunt sincer(a) cu ce e mai bun in mine.

(Avantaje.ro)

Incredibila relatare nu-i asa?! Pe mine m-a impresionat profund....Povesti de SuFLEt 3974120512
Karina
Karina
STEA
STEA

Mesaje : 94
Data de inscriere : 31/07/2011

Sus In jos

Povesti de SuFLEt Empty Re: Povesti de SuFLEt

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum